×
„ZVANĪTĀJU” VASARAS SKOLIŅA 2019

„ZVANĪTĀJU” VASARAS SKOLIŅA 2019

Datums: 12.09.2019


Kopš 2001.gada Rucavā notiek „Zvanītāju” vasaras skoliņa. Var tikai pabrīnīties par sīkstajiem ļaudīm, kas šo tradīciju spējuši uzturēt 18 gadu garumā ( 2002. gadā skoliņa ilgst 8 nedēļas, katru nedēļu „Zvanītājos” darbojas 30 – 40 rucavnieku, mācoties pīt groziņus, knipelēt, adīt, šūt, aust, taisīt koka karotes, muzicēt. 2010. gadā tolaik Dzintara Šusta vadībā skoliņa pulcē 70 Austras bērnus ar ģitārām no tuvākas un tālākas apkaimes)

Kopš Rucavas kultūrtelpa ierakstīta Latvijas Nacionālajā Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, būtiski palielinājies Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējums. Tā arī „Zvanītāju” vasaras skoliņai šogad finansējums EUR 2000, Rucavas novada domes līdzfinansējumā kokmateriāli .  Un, protams, ka par šo naudiņu gribas paveikt labas lietas.

Kas tad notika „Zvanītājos” nedēļas garumā no 5. Līdz 11.septembrim? Darbojās 5 meistarklases augsti profesionālu un pieredzējušu meistaru un skolotāju vadībā.

Vislielāko popularitāti guva un visražīgāk visas nedēļas garumā „Zvanītāju” pagalmā lielajā teltī darbojās šuvēju jeb skroderu meistarklase Liepājas šuvējas Daces Prokofjevas vadībā. Teju 20 rucavnieču skatījās, mācījās, griezās pēc padoma šūšanas lietās, bet, pats galvenais – tika pie pašu modelētām, piegrieztām un darinātām modernām linu kleitām, ar kurām visus priecēja noslēguma pasākumā, demonstrējot gan pašus tērpus, gan Arnolda Aigara dzintara rotas.

Ļoti vērtīgs darbs tika paveikts muzicēšanas meistarklasē jaunas, bet zinošas skolotājas  Līvas Priedes vadībā: kopā muzicējot danču kapelas pieredzējušajiem muzikantiem Intai, Līgai, Indrai un jaunajiem skolas folkloras kopas muzikantiem , kopīgais danču mūzikas repertuārs tika papildināts ar 20 danču melodijām. Arkārtīgi liels gandarījums ir par kopīgo sadarbību ar kopas vadītāju Lienu Trumpiku: kopīgajos projektos ir augusi muzikantu meistarība – ir pagājuši vien pāris gadi kopš pirmajiem mēģinājumiem nospēlēt pāris dančus, pie kuriem bija salīdzinoši grūti dejot. Toties šodien skolas kapelas muzikanti spēj azartiski nospēlēt vismaz 8 danču melodijas, neļaujot dancotājiem snaust.

Ar gudru ziņu skoliņas programmā tika ielikta danču meistarklase. Ir ļoti būtiski, ka  lielos pasākumos, tādos kā Annas, Jāņi, u.c. ir vietējie ļaudis, kuri prot paši gan dancot, gan arī vadīt dančus. Uzsākta lieliska sadarbība ar tradicionālās dejas apmācības skolotāju Daci Circeni. Dace ir izstrādājusi deju apmācības kursu, ko apgūst interesenti dažādos kursos, viņa ir arī mūsdienu skatuves deju horeogrāfe, speciāli  ZVS Dace bija atlasījusi Kurzemei raksturīgos dančus, kurus apguvām skoliņas laikā un turpināsim apgūt citos projektos.  Dančus aktīvi apguva skolu folkloras kopu dalībnieki, kuri bija tieši tajā pat laikā pulcējušies uz savu kopīgo saietu Rucavas skolā.

Raženi  strādāja Koka amatniecības meistarklase vietējā meistara, skolotāja Arvila Rogas vadībā  kopā ar „Zvanītāju” saimnieku Arvīdu Ašmani un čaklākajiem Rucavas zēniem – Tomasu un Ritvaru. Tika pagatavotas „Zvanītāju” saimniecībā noderīgas lietas – 3 garie soli un plaukts, saremontēti pāris krēsli un galds.

Tradicionālo ēdienu gatavošanas meistarklasi vadīja „Zvanītāju” saimniece Ruta Ķestere. Kopā ar saviem čaklajiem palīgiem Liānu, Danielu, Kseniju un Ievu tika gatavoti sātīgi un gardi ēdieni, kuru gatavošanu varēja vērot arī pārējās skoliņas dalībnieces, un kas tika celti galdā skoliņas pusdienās. Garšoja viss – gan zupas, gan rīvētu kartupeļu kukulīši un riezis, gan vecu laiku maizes zupa un melleņu ķiļķeni, gan ķīseļi un uzputeņi, un, protams – Rucavas baltais sviests!

Skoliņas noslēgumā tika atrādīts paveiktais: muzikanti spēlēja, dejotāji dancoja, šuvējas dižojās savās pašu šūtajās kleitās. Vēl kopīga dziesma un kopīgs mielasts, un skoliņa galā! Bet nekas jau nebeidzas: iegūtās prasmes nostiprināsim jaunos projektos. Uz kopīgu sadziedāšanu, sadancošanu un muzicēšanu!

Sandra Aigare