Ģ.Salmiņa piemiņas turnīrā uzvar Latvijas šaha federācijas prezidents Āris Ozoliņš Drukāt

17.jūlijā Rucavas pamatskolā notika tradicionālais starptautiskā meistara korespondencšahā Ģedimina Salmiņa piemiņas turnīrs šahā. Uz sacensībām bija ieradies kupls dalībnieku skaits – 36. Spēlētāji bija ieradušies no Liepājas, Aizputes, Pļaviņām, Kazdangas, Grobiņas un 4 šahisti pārstāvēja Rucavas novadu. Par Ģ.Salmiņa kausu šahā cīņas pie rūtotajiem  galdiņiem notika nu jau ceturto reizi.

Prieks, ka Ģedimina Salmiņa piemiņas turnīrs šahistu vidū ir ieguvis lielu popularitāti, ko apliecina šaha spēles cienītāju skaits un tiešām spēcīgais  sastāvs. Par to jāpateicas arī organizatorēm, skolotājām - Aijai Dejus un Daigai Gabrūnai, kas sacensības prot noorganizēt augstā līmenī. Par visu ir padomāts, lai turnīrs būtu, kā svētku diena - gan par kafijas pauzi, gan telpām un pat ir speciāls autobusa reiss šahistu atvešanai no Liepājas. Tāpat arī kausi un medaļas pa skaisto! Ģ.Salmiņš ilgus gadus strādāja par Rucavas vidusskolas (tagad pamatskola) direktoru un, pats būdams liels šaha spēles cienītājs, mācīja to arī saviem audzēkņiem. Savulaik šahs un dambrete skolā bija mācību stunda. Pēc viņa aiziešanas mūžībā tika iedibināta tradīcija jūlijā pulcēties uz šaha sacensībām. Tagad skolā ir izveidots Ģ.Salmiņa piemiņas kabinets un skolotāja Aija Dejus vada šaha pulciņu. Pie skolas ir arī āra šaha figūras, ar kurām bērniem ļoti patīk spēlēt.

Savā laikā, kad pati mācījos Rucavas vidusskolā (1985.gada absolvente), šahs skolēnu vidū bija ļoti iecienīts, jo sakarā ar to, ka tas bija mācību stunda, prata spēlēt visi. Notika komandu turnīri starp klasēm, kā arī individuālie skolas turnīri. Lai tiktu skolas izlasē un brauktu uz republikas sacensībām "Baltais tornis" bija jāiztur konkurence.

Sacensības atklājot, veiksmi šahistiem vēlēja Ģ.Salmiņa meita Liene Auniņa un sieva Lelde Salmiņa. Atmiņās par izcilo personību dalījās arī sporta leģenda - 89 gadīgais kazdandznieks Alfrēds Leja.

Par 2016.gada Ģedimina Salmiņa piemiņas turnīra šahā uzvarētāju tika nominēts liepājnieks Āris Ozoliņš, 2.vietā Uldis Melderis no Pļaviņām, 3.vietā Daniels Markauss no Liepājas.1.vietā starp sievietēm – Valentīna Vainovska, Liepāja; 2.vietā – Rudīte Bērziņa, Grobiņa; 3.vietā – Ligita Ķēde, Aizpute. Labākais jaunietis – Ņikita Kuzņecovs, Liepāja. 2.vieta jauniešiem – Ilja Šarakovs, Liepāja; 3.vieta – Daniils Guļņevs, Liepāja. Labākā jauniete – Evija Brikmane, Grobiņa. 2.vieta jaunietēm – Elīna Bagātā, Liepāja; 3.vieta – Egita Fromane, Rucava.  Labākais seniors – Imants Samats, Liepāja. Labākais rucavnieks – Andris Ate, labākā rucavniece – Aija Dejus. Rucavas novadu sacensībās pārstāvēja arī Jānis Vītols. Pie piemiņas balvām tika gan vecākais turnīra dalībnieks 89 gadus vecais Alfrēds Leja no Kazdangas, gan jaunākie šahisti – 8 gadus vecais liepājnieks Markuss Bērziņš un deviņgadīgais Markuss Apenītis no Grobiņas.

Rudīte Bērziņa

Foto: Daiga Gabrūna