Kā pareizi šķirot atkritumus? Drukāt

Atkritumu šķirošana ir veids, kā ikviens Rucavas novada iedzīvotājs var rūpēties par dabas resursu taupīšanu, jo pareizi sašķiroti atkritumi tiek pārvērsti ražošanas izejvielās, kas ir izmantojamas atkārtoti. Tādējādi mazāk atkritumu nonāk atkritumu noglabāšanas poligonos. Šķirošana ir arī teicams veids, kā samazināt rēķinus par gružu izvešanu, jo šķirotajiem atkritumiem paredzētie konteineri, ja tajos nav sadzīves atkritumu piejaukumu, tiek iztukšoti bez maksas.

Pirms izmest atkritumus, lūdzam uzmanīgi iepazīties ar informāciju, kas izvietota uz konteineriem, – uz tiem ir norāde par to, kādam materiālam kurš konteiners ir paredzēts. Šķirotajiem atkritumiem paredzētajos konteineros nedrīkst mest sadzīves atkritumus. Ja tajos tiek konstatēti sadzīves atkritumi, konteineri tiek izvesti par maksu.

Katram atkritumu veidam savs konteiners

Pie Rucavas novada daudzdzīvokļu mājām ir novietoti dzelteni konteineri, kas paredzēti sausam iepakojumam. Šajos konteineros drīkst mest avīzes, žurnālus, biroja papīru, grāmatas, iepakojuma papīru, kartonu un kartona kastes. Kartona kastes pirms izmešanas ir jāsaplacina. Nedrīkst izmest slapju un netīru papīru vai kartonu, ar pārtikas atliekām piesārņotu iepakojumu, kā arī nesaplacinātas kartona kastes. Šeit jāpiebilst, ka tetrapakas ir jāizmet kopā ar sadzīves atkritumiem. Šajos konteineros drīkst mest arī plastmasas iepakojumu – PET pudeles, iepakojuma plēves un maisiņus, kā arī izmazgātu plastmasas taru, piemēram, jogurta, krējuma, salātu u.c. iepakojumu. Dzērienu pudeles nav jāmazgā, tās var būt arī ar korķiem un etiķetēm, taču tās ir jāsaplacina. Konteineros nedrīkst mest netīru, ar pārtikas atliekām piesārņotu taru, sadzīves preces, rotaļlietas, kā arī vienreizējās lietošanas traukus. Stiklam paredzētajos konteineros atļauts mest tikai stikla iepakojumu – tīras pudeles un burkas. Tajos nedrīkst atbrīvoties no saplēsta stikla, porcelāna un keramikas traukiem, spoguļiem un logu stikla. Privātmājās dzīvojošajiem "Vides pakalpojumu grupas" klientiem ir pieejami īpaši maisi šķirotajiem atkritumiem – baltie sausam papīram un plastmasas iepakojumam, pelēkie – nesaplēstām stikla pudelēm un burkām.

No marta Rucavas novadā, bijušajās Mehāniskajās darbnīcās Rucavā, darbojas dalīti vākto atkritumu laukums. Tajā novietoti atsevišķi konteineri papīram un kartonam, plastmasas iepakojumam un stiklam. Konteineros metālam izmetamas saplacinātas dzērienu skārdenes un tīras konservu kārbas. Tāpat laukumos var atbrīvoties no savu laiku nokalpojušas elektrotehnikas, baterijām un spuldzēm. Ir pieejami konteineri arī koksnei – vecām koka mēbelēm un citiem koksnes atkritumiem.

Dalīti vākto atkritumu laukuma darba laiks:

  • Otrdienās: 15.00-19.00
  • Trešdienās, ceturtdienās un sestdienās: 10.00 - 14.00
  • Piektdienās: 12.00 - 16.00

Svētdienās un pirmdienās laukums būs slēgts.


Ko nedrīkst mest sadzīves atkritumos?

Sadzīves atkritumos nedrīkst mest lielgabarīta atkritumus, piemēram, nolietotās mēbeles, arī būvgružus. Tāpat sadzīves atkritumos nav vietas autoriepām, spuldzēm, savu laiku nokalpojušai sadzīves tehnikai, elektroprecēm un elektronikai, kā arī medicīnas precēm un medikamentiem.

Svarīga ziņa – ja ir izmetami lielgabarīta atkritumi, jāsazinās ar jūsu namu apsaimniekotāju, kas organizēs izvešanu. Privātmāju īpašniekiem ir jāsazinās ar "Vides pakalpojumu grupu", zvanot pa tālruni 6 345 7777 vai sūtot e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jums ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu .

Tiem, kam atkritumu šķirošana šķiet gana sarežģīts uzdevums, iesakām sākt ar vienkāršāko – parūpēties, lai plastmasas pudeles, trauki un vāciņi tiktu glabāti atsevišķi. Tas neprasa daudz piepūles, turklāt ikdienā plastmasas materiāli sastopami ļoti daudz. Saplacinātas PET pudeles un citu plastmasas iepakojumu var kompakti salikt kaut vai iepirkumu maisiņā. Tiklīdz piepildīts, izmest to tuvākajā plastmasai paredzētajā konteinerā. Vienkārši, taču efektīvi!

Kaspars Līcītis,
“Clean R” preses sekretārs